S*Stigfjorden's Norska Skogkatter
En liten uppfödning i hemmiljö

 

 

 

 

 

 

oss

hanar

honor

kastrater

planer

kattungar

kullar

resultat

länkar

gästbok

  Tillbaka

 

 

Utställningsresultat och planering

 

2005

2006

2007

2008

2009

 

2010

 

Nerikes Kattklubb - Conventum, Örebro - 31 januari

 

  Domare

 Resultat

Grupp

Klass

S*Stigfjorden's Talassa

Maud Olsen Johansson

CAC-3
Champion

2

9

 S*Stigfjorden's Geisha

Åsa Hammarlund

 CAC-3 (1 av 6)
Champion

5

9

Albin

Karl Preiss

Ex 2

3

10

 

 Göteborgs Raskattklubb - Mölndals Folkets Hus - 13 februari

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

  Albin

Jörgen Fritiof

 Ex 2

 3

10

 

 Norak - Veitvethallen Oslo - 20 mars

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

CH S*Stigfjorden's Fazer Blue

Mario Ottino

CACIB-3
Internationel Champion

7

7

CH S*Stigfjorden's Geisha

Marie Westerlund

Ex 2

5

7

 

 Billingebygdens Kattklubb - Lidköping - 17 april

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

IC S*Stigfjorden's Fazer Blue

Jörgen Fritiof

CAGCIB-1

7

5

CH S*Stigfjorden's Geisha

Anne-Gro Edström

CACIB-1

5

7

CH S*Stigfjorden's Talassa

Nurit Pahl

CACIB-1, BIV/T

2

7

 

 

 Dackekatten - Gislerinken, Gislaved Ishall - 9 maj

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

IC S*Stigfjorden's Fazer Blue

Anne Köhn

CAGCIB-2

7

5

CH S*Stigfjorden's Geisha

Anne-Gro Edström

CACIB-2, BIV

5

7

S*Stigfjorden's Belle Amie

Anne-Gro Edström

Ex 2 (av 2)

8

9

 

 Spinneriet - Ale Arena Bohus - 15 maj

 

Domare

  Resultat

 Grupp

Klass

CH S*Stigfjorden's Talassa

Stéfane Benard

CACIB-2

2

7

S*Stigfjorden's Belle Amie

Britta Maria Johansson

Ex 4

8

9

S*Stigfjorden's Lilla Lodsen

Bette Lind

CAC

7

9

 

 Elfsborgskatten - 12 juni

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

Albin

Raymond Saetre

 CAP

3

10

CH S*Stigfjorden's Geisha

Raymond Saetre

 CACIB

5

7

 

Västsvenska Kattklubben, Västra Frölunda - 6 november

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

Albin

Raymond Saetre

CAP-2 

3

10

S*Stigfjorden's Non Stop

Gianfranco Mantovani

Ex 1

8

10

S*Stigfjorden's Lilla Lodsen
Kristina Rautio
CAC-2 7 9
S*Stigfjorden's Corina
Gianfranco Mantovani
Ex 3 (ev färgändring) 8 (ev 2) 12
S*Stigfjorden's Chicko
Kristina Rautio
Ex 1 7 12

 

Ädelkatten, Sportarenan Åkered - 4 december

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

Albin

Fabio Brambilla

Ex 2

3

10

S*Stigfjorden's Lilla Lodsen

Annette Sjödin

Champion

7

9

S*Stigfjorden's Belle-Amie
Eva Porat
Ex 2 8 9

 

Ädelkatten, Sportarenan Åkered - 5 december

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

Albin

Annette Sjödin

Ex 2

3

10

S*Stigfjorden's Lilla Lodsen

Annelie Persson

CACIB

7

7

S*Stigfjorden's Belle-Amie
Raymond Saetre
CAC-1 8 9

 

Adelkatten, LetoHallen på Dal, Oslo - 11 december

 

Domare

 Resultat

  Grupp

Klass

IC S*Stigfjorden's Fazer Blue

Magda Kudra

CAGCIB-3

7

5

CH S*Stigfjorden's Talassa

Lone Lund

Ex 1

2

7

CH S*Stigfjorden's Geisha
Karina Bjuran
Internationel Champion 5 7

 

 

 

 

 Tillbaka

 

 Ex - Exellent bedömning
CAC/CACIB/CAGCIB/CACE - Certifikat för vuxna okastrerade katter i olika klasser
CAP/CAPIB/CAGPIB/CAPE - Certifikat för vuxna kastrerade katter i olika klasser
BIV - Bäst i variant
BIR - Bäst i ras
NOM - Nominerad till panel
BOX - Bäst i motsatt kön
BIS - Best In Show - Bästa (Kattunge, Junior, Vuxen, Kastrat)
BOB - Bästa katt totalt i kategorin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tillbaka